UZIEMIANIE
zapomniana sztuka utrzymania i przywracania harmonii i zdrowia
Każdy zapewne chodził kiedyś boso po mokrym piasku lub porannej rosie i trawie. Towarzyszy temu miłe uczucie mrowienia i pulsowania w stopach.
Gdy byłam dzieckiem często biegałam na boso po dworze. Jako nastolatka uprawiałam ogródek. Teraz też jak tylko mogę zdejmuję buty i chodzę boso lub kładę się na ziemi. Całe napięcie dosłownie rozładowuje się. Zmęczenie opuszcza moje ciało, pojawia się odprężenie. Czuję, że moje ciało regeneruje się a układ nerwowy reguluje się i wraca do równowagi. Po kilku minutach mam poczucie, że moje akumulatory ponownie się naładowały.
Nazywa się to uziemianie. Ma ono bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Uziemienie oznacza połączenie odpowiedniego obwodu elektrycznego z ziemią. Dzięki czemu nadmiar ładunków elektrycznych może być odprowadzony do ziemi co daje bezpieczeństwo, zapewnia właściwe funkcjonowanie i chroni przed przepięciem.
A jak to się ma do człowieka?
Tak samo jak nasze domy i urządzenia elektryczne tak samo nasze ciała powinny być regularnie uziemiane.
Nie żyjemy w oderwaniu od natury. Wszystko co żyje podlega elektromagnetycznemu wpływowi ziemi. Nasze pole oddziałuje na ziemie a ziemia na nas.
Ciało zbudowane jest z m.in. z substancji organicznej, która przewodzi ładunki elektryczne. Każda komórka to mała elektrownia :). Zdolności bioelektryczne naszego serca i mózgu mierzą urządzenie do badania EKG czy EEG.
Upraszając w ciągu dnia i życia w naszym ciele gromadzą się ładunki elektryczne, które regularnie powinny być sprowadzane do ziemi. Może zdarzyć się też i tak że będzie mam ich brakować wtedy nasz organizm, który naturalnie dąży do homeostazy odda do ziemi lub z niej pobierze co będzie mu w danym momencie potrzebne.
Utrata kontaktu z ziemią przyczynia się do zaburzenia równowagi elektrycznej a co za tym idzie stanu zapalnego, bólu, napięcia, wysokiego poziomu stresu, różnego rodzaju dolegliwości, chorób i problemów ze snem.
Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Częściej i dłużej pracujemy w biurach mieszczących się w kilku, kilkunasta piętrowych budynkach, czyli gdzieś wyżej i dalej od ziemi. Zamiast na ziemi śpimy w wygodnych łóżkach. Nie uprawiamy ziemi. Coraz rzadziej chodzimy boso. Nosimy obuwie z syntetyczną podeszwą, która w przeciwieństwie do skórzanej nie przepuszcza ładunków elektrycznych. Jak kładziemy się na ziemi to na sztucznych kocach.
Ograniczyliśmy kontakt z Ziemią, która mogłaby odebrać namiar ładunków i uchronić nas przed przeciążeniem.
Uziemianie poprawia nastrój i dobre samopoczucie, wspiera zdrowie, redukuje ból, podnosi energię i poprawia naszą witalność.
„Ponieważ nie można sobie wyobrazić jakichkolwiek stanów fizjologicznych, jak i psychologicznych bez odpowiedniego współudziału zmian elektromagnetycznych w każdym systemie biologicznym, to energia elektromagnetyczna jako pole działania przyrody nie może być bez wpływu na zdrowie i chorobę!” prof. dr G. Glombek
Nasze bioelektryczne ciała zyskają większą stabilność i zdrowie, gdy będą regularnie poddawane uziemianiu.
Rdzenni Amerykanie, Tradycyjna Medycyna Chińska, Ajurweda (system hinduski) od paru tysięcy lat praktykują uziemianie i mówią o zdrowotnym działaniu chodzenia boso.
Liczne badania pokazują, że
UZIEMIANIE
- zmniejsza stany zapalne
- łagodzi dolegliwości bólowe
- poprawia jakość snu
- podnosi poziom energii
- normalizuje funkcjonowanie organizmu
- poprawia przepływ krwi, dostarczając tym samym komórkom niezbędny tlenem i substancje odżywcze
- poprawia witalność – wyglądasz i czujesz się lepiej
- obniża poziom stresu i napięć, redukuje zmęczenie
- zmniejsza napięcie mięśni i bóle głowy
- reguluje gospodarkę hormonalną i łagodzi dolegliwości menstruacyjne
- przyspiesza gojenie po urazach, kontuzjach i aktywności sportowej/ćwiczeniowej
- chroni organizm przed potencjalnie szkodliwymi dla zdrowia polami elektromagnetycznymi
W Polsce kardiolog Karol Sokal oraz neurochirurg Paweł Sokal przeprowadzili badania i zaobserwowali, że naturalny ładunek elektryczny Ziemi wpływa na regulację procesów fizjologicznych człowieka i ustalili, że uziemianie reguluje pracę układu nerwowego i hormonalnego.
TRWAŁE EFEKTY OSIĄGNIESZ, GDY BĘDZIESZ SIĘ REGULARNIE UZIEMIAĆ.
Uziemianie to wszystkie te aktywności, które pomagają Ci odzyskać kontakt z ziemią.
Możesz chodzić boso, leżeć na trawie, piachu lub „gołej” ziemi oraz brodzić po wodzie.
Uziemiać możesz się NA ZEWNĄTRZ
chodzenie boso po naturalnych powierzchniach: trawa, żwir, piasek, ziemia, kamień, cegła
Możesz to robić WEWNĄTRZ
niepomalowana/nieuszczelniona betonowa podłoga, płytki położone bezpośrednio na ziemi
Powierzchnie, które nie uziemiają
asfalt, winyl, drewno (np. drewniane tarasy), drewniane podłogi, pomalowany/uszczelniony beton lub podłogi wyłożone płytkami, dywany.
Urządzenia do uziemiania
Możesz też uziemiać się wtedy, gdy pracujesz, śpisz lub odpoczywasz poprzez specjalne maty uziemiające czy opaski, które można samemu wykonać lub kupić gotowe – ale o tym innym razem.
Uziemianie na zewnątrz jest dostępne od ręki i jest bezpłatne. Możesz je praktykować o każdej porze dnia i nocy kiedykolwiek zechcesz.
Dla dobrego zdrowia psychofizycznego i dobrego samopoczucia praktykuj codziennie uziemianie. Najlepiej 30 minut dziennie, ale jeżeli nie masz tyle czasu to lepsze 5 minut niż wcale.
Jeżeli zainteresował Cię temat to polecam prace i badania Clinta Obera
CHODZENIE BOSO
Już Hipokrates pisał, że najlepsze obuwie to brak obuwia.
Codziennie, przez wiele godzin dosłownie więzimy nasze stopy często w sztucznym i niewygodnym obuwiu.
Wojciech Eichelberger dobrze to ujął:
„Stopa zamknięta całe życie w skarpetce, bucie i w kapciu to stopa, która nic o sobie nie wie i niewiele potrafi. Przypomina dzikie zwierzę wychowane w cieplarnianych, jednorodnych warunkach, bez kontaktu ze światem.”
STOPY niosą nas przez życie!
Jeżeli są zmęczone, obolałe, spuchnięte, mają nagniotki, odciski to wpływać to będzie na samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu.
- Dlatego też uwalniaj stopy i zabieraj je codziennie na spacer – najlepiej bosy spacer.
- Dbaj o ich komfort i wygodę.
- Masuj je.
- Wykonuj proste ćwiczenia.
- Kupuj dobrej jakości obuwie, odpowiednio szeroki aby twoja stopa miała wystarczająco dużo przestrzeni.
Stopy mogą dużo powiedzieć o Tobie i o Twojej kondycji psychofizycznej.
PRAKTYKA
Jak się mają teraz Twoje stopy?
Przenieś teraz swoją uwagę do stóp.
Co się w nich dzieje? Czy jest im ciepło i wygodnie? Czy są rozluźnione czy spuchnięte i obolałe?
Przyjrzyj się im i… wypuść je na wolność.
Zabierz na spacer. Wykonaj kilka ćwiczeń. Pomasuj je.
Pochodź boso
Chodzenie boso nie tylko uziemia, ale również rozwija wrażliwość, uważność, hartuje, rozluźnia nie tylko stopy, ale całe ciało.
Więcej o praktycznych wskazówek:
Kilka praktyczny wskazówek znajdziesz też TUTAJ