Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich to krótka i wspaniała technika, która dzięki delikatnemu dotykowi rozpuszcza napięcia, łagodzi objawy stresu, poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu, uzdrawia traumy i przywraca przepływ sił witalnych.
Powstał w latach 50. XX w. jako technika wspierająca budowanie więzi między matką a dzieckiem. Z czasem przekształcił się w skuteczne i wszechstronne narzędzie wspierające zdrowie i rozwój ludzi w każdym wieku, od poczęcia aż do śmierci.
Masaż Dotyk Motyla został opracowany przez lekarkę dr Evę Reich, której ojciec Wilhelm Reich, psychoanalityk, bliski współpracownik Z. Freuda wprowadził pracę z ciałem do zachodniego świata psychoterapii.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Eva Reich była jedną z pierwszych kobiet w zawodzie lekarza w USA. Obserwowała delikatną pracę swojego ojca Wilhelma Reicha z niemowlętami i dziećmi, pracowała z noworodkami i wcześniakami w szpitalu w Harlem w Nowym Jorku (1951-1952), prowadziła praktykę lekarską na terenach wiejskich (1951-1976), szkoliła na całym świecie (1976-1990) i obserwowała standardy opieki prenatalnej, okołoporodowej i poporodowej w wielu krajach.
Zauważyła, że im wcześniejsze doświadczenie traumy, tym większy i silniejszy wpływ ma na życie. Stała się też ekspertem w rozpoznawaniu i uzdrawianiu u dorosłych wspomnień dotyczących traum pierwotnych. Zaobserwowała, że poważne choroby i schorzenia często mają swoje korzenie w traumie pierwotnej doświadczonej do 2 r. ż., szczególnie powstałej w trakcie porodu i z powodu niechcianej ciąży.
Wilhelm Reich był pionierem pracy z ciałem i łączenia jej z terapią werbalną. W latach 20. XX wieku odkrył, że przemoc i nadużycia fizyczne lub emocjonalne powodują wykształcenie obronnego pancerza – zbroi. Zbroja ta przejawiać się może w ciele w postać pasm napięć mięśniowych a rozluźnienie tych napięć skutkuje uwolnieniem z centrum/rdzenia przepływu energii życiowej (naszych sił witalnych). W swojej pracy koncentrował się na pomaganiu ludziom w odzyskiwaniu witalności i zdolności do kochania w oparciu o zasady przepływu energii. W trakcie pracy z klientami odkrył, że dotyk powoduje przypomnienie sobie trudnych doświadczeń z okresu wczesno dziecięcego. Celem jego pracy były również badania nad mechanizmami tworzenia się zbroi u dzieci.
DELIKATNY DOTYK
Dotyk podczas masażu jest bardzo lekki i delikatny jak muśnięcie skrzydłami motyla a sam masaż wykonuje się poprzez ubranie lub bezpośrednia na skórze. Eva uważała, że zapisane w ciele traumatyczne wspomnienia można uwolnić bardzo delikatnym dotykiem. Im subtelniejszy dotyk, tym silniej działa.
- Każdy może się go nauczyć, niezależenie od posiadanych umiejętności i wykształcenia.
- Można go nauczyć się w trakcie kursów, indywidualnego spotkania czy z książki.
- Jest masażem uspakajającym lub dodającym witalności w zależności od energetycznych potrzeb osoby, która go otrzymuje.
- Stosujemy go wszędzie tam gdzie zajdzie taka potrzeba – w gabinetach lekarskich i terapeutycznych, szpitalach, szkołach, przedszkolach, biurze, w domach.
- Wspiera uzdrawianie zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych traum.
- Można go stosować w chorobie nowotworowej, opiece paliatywnej. Pomaga również osobom umierającym.
- Wykonywany jest poprzez ubranie.
- Bezpieczny dla osób, które doświadczyły przemocy, które obawiają się dotyku.
ZOBACZ CO INNI MÓWIĄ O MASAŻU
Masaż Dotyk Motyla może być techniką wspierającą terapię dla dzieci i dorosłych pomagając w eliminacji dysfunkcji związanych z niepełnosprawnością, depresją, traumą, nerwicami i innymi chorobami.
SPRAWDŹ KIEDY I GDZIE
MOŻESZ SIĘ GO NAUCZYĆ
ZASTOSOWANIE
Dorośli:
- Rozpuszcza napięcia, łagodzi objawy stresu.
- Poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu.
- Wspiera proces zdrowienia i rekonwalescencji po wypadku i chorobie.
- Poprawia samopoczucie w trakcie pobytu w szpitalu, hospicjum.
- Łagodzi dolegliwości bólowe.
- Pomaga przepracować trudne doświadczenia życiowe i uzdrawia traumy.
- Harmonizuje i przywraca przepływ energii życiowej/sił witalnych.
- Ułatwia nawiązanie kontaktu z własnym ciałem.
- Pomaga ofiarom przemocy.
Dzieci i kobiety w ciąży
- Odnawia utraconą w wyniku rozłąki więź matki z dzieckiem.
- Pomaga rodzicom w nawiązaniu więzi z dzieckiem.
- Pomaga adoptowanym dzieciom w nawiązaniu relacji z rodzicami.
- Działa rozluźniająco przy kolkach niemowlęcych.
- Rozluźnia, łagodzi dolegliwości bólowe, ułatwia zasypianie.
- Pomaga przy ząbkowaniu, pierwszych objawach chorobowych.
- Pomaga dzieciom z nadaktywnością (ADHD, ADD), z nadmiernym/obniżonym napięciem mięśniowym, nadwrażliwością dotykową – szczególnie zalecany u autystów.
- Wspiera przystosowanie się do pierwszych dni w żłobku, przedszkolu i szkole.
- Umożliwia przepracować trudne doświadczenia nawet z wczesnych okresów życia np.: z życia płodowego, trudnego porodu np.: szok porodowy, przedwczesne narodziny, cesarskie cięcie; pobyt w inkubatorze/szpitalu, po wszelkich operacjach, zabiegach i procedurach medycznych.
- Może być stosowany, jako pierwsza pomoc zaraz po trudnym dla dziecka doświadczeniu np.: wypadku, upadku, kłótni z innym dzieckiem, rozstaniu z rodzicami w pierwszych dniach żłobka czy przedszkola, gdy mama wraca do pracy itp.
- Tata dziecka lub inna osobą mogą codziennie wykonywać ten masaż przyszłej mamie.
- Pomaga matce zrelaksować się w trakcie rodzenia i zregenerować siły po porodzie.
Zwierzęta
- Uspokaja, koi, rozluźnia.