Dwa wymiary pracy

Informacje w naszym ciele a co za tym idzie w układzie nerwowym przekazywane są z góry na dół (z umysłu do ciała) oraz z dołu do góry (z ciała do umysłu). Przepływ informacji jest procesem ciągłym.

Uważna świadomość i świadomość somatyczna

UWAŻNA ŚWIADOMOŚĆ

Z umysłu do ciała | praca góra – dół

Nasze myśli, oceny, przekonania, emocje wpływają na to jak się czujemy. Polegamy tutaj na poznawczych funkcjach naszego mózgu. Budujemy świadomość naszych myśli, przekonań, uczuć i przyglądamy się, jakie mają one wpływ na postrzeganie nas samych, świata i innych.

ŚWIADOMOŚĆ SOMATYCZNA

Z ciała do umysłu | praca dół – góra

Funkcjonowanie naszego ciała i nasze instynktowne reakcje wpływają na to, co myślimy, czujemy i jak się zachowujemy. Mechanizmy dół-góra są niezależne od naszej woli, często działają na nieświadomym poziomie i związane są z fizycznymi bodźcami, jakie środowisko wywiera na ciało np.: dotyk, pozycja ciała, ruch ręką.

Terapia werbalna skupia się wokół pracy góra–dół i jest skuteczna tylko do pewnego momentu. Na spotkania ze mną trafia wiele osób, które doszły w terapii werbalnej do martwego punktu. Zaczynają poruszać się do przodu, gdy rozpoczynają pracę z ciałem i poznają historię w nim zapisaną.

Przywrócenie zdrowia i równowagi psychofizycznej uzyskamy, gdy będziemy pracować na obu poziomach – uzyskamy wtedy pełniejsze efekty, niż gdy byśmy koncentrowali się tylko na jednym aspekcie.