Pierwsza pomoc* w trudnych sytuacjach.

Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich i Dotyk Motyla można zastosować, jako pierwszą pomoc* w trudnych chwilach.

Dr Eva Reich odkryła, że Masażu Dotyk Motyla można również używać zaraz po wystąpieniu trudnego zdarzenia, aby nie musieć podejmować terapii wiele lat później.  Technikę możemy także stosować po jakimś czasie lub wiele lat po trudnym doświadczeniu. Możemy wykonywać go w domu jak i we wszystkich innych okolicznościach, kiedy trzeba szybko i skutecznie udzielić wsparcia.

 • Miałam okazję wykonywać masaż kobiecie, która zasłabła w toalecie – była blada, skóra była zimna, ledwo mówiła i trudno jej było stać na nogach. Posadziłam ją na schodach a sekwencję masażu dostosowałam do jej pozycji. Gdy skończyłam, kobieta wzięła głęboki oddech, skóra zaróżowiła się, już nie była taka blada a mięśnie rozluźniły się.
 • Masaż wykonywałam również na szlaku górskim, aby pomóc synowi zregenerować i zebrać siły do dalszej wędrówki.
 • Uczyłam pewną mamę tej delikatnej technik w parku trampolin – dzięki niej uspokoiła 4 letniego synka.
 • Wielu rodziców wykonywało masaż dzieciom na początku choroby, gdy dzieci miały stan podgorączkowy. Przeważnie po masażu dzieci zasypiały, budziły się po kilku godzinach lub na drugi dzień rano bez objawów chorobowych. Masaż w połączeniu z regenerującym snem przywrócił przepływ sił witalnych, równowagę i zdrowie. Działa w ten sposób również na dorosłych.
 • Mama wykonywała masaż nastolatkowi – pomagało mu to wyciszyć się i przejść przez intensywny okres przygotowywania się do egzaminów.
 • Z masażu Dotyk Motyla skorzystała również starsza kobieta, u której widoczne były objawy udaru – zaburzenie mowy i czucia po jednej stronie ciała.  W przypadku udaru bardzo ważna jest szybka reakcja. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia zrobiono jej Masaż Dotyk Motyla i jeszcze inną krótką technikę równoważącą – do przyjazdu karetki objawy udaru ustąpiły.
 • Masaż okazał się również pomocny: przy ataku paniki, astmy, trudnościach w oddychaniu, jako technika przeciwbólowa po wypadku samochodowym i operacji.

Pamiętajmy jednak, że Masaż Dotyk Motyla nie zastąpi właściwej pomocy medycznej.

Kasia podzieliła się ze nami swoim doświadczeniem:

Właśnie było pogotowie u mojej 92-letniej babci. Źle się poczuła i była tym bardzo zdenerwowana, aż cała się trzęsła. Pogotowie ją zbadało, zmierzyło wszystkie parametry życiowe i były dobre. Zalecili, żeby wzięła swoje leki i położyła się spać. Zrobiłam jej masaż i się uspokoiła, zaczęła inaczej oddychać i przestała drżeć. Udało mi się tylko z przodu, bo babcia nie położy się na brzuchu, ale i tak zadziałało. Potem zrobiłam masaż mojej mamie i wujkowi, bo sami dostali wysokiego ciśnienia z nerwów i musieli brać tabletki. Na oboje masaż zdecydowanie podziałał, jakby połowę napięcia z nich zdjąć. Wujek po masażu już nie wstał z łóżka tylko zasypiał, mama się uspokoiła. A ja się czuję rewelacyjnie, jako jedyna zachowałam spokój, no, bo ktoś musiał uspokoić resztę i było mi bardzo łatwo trwać w tym spokoju i opanowaniu, a robienie masażu dało mi takiego kopa energetycznego. Wspaniała, cudowna technika, działa na sceptyków, no po prostu działa! Jestem szczęśliwa, że mogę praktykować. Dzięki masażowi moja rodzina ma uratowany wieczór i będzie miała spokojniejszą noc.

Każdy może nauczyć się Masażu Dotyk Motyla dr Evy Reich niezależnie od wykształcenia i umiejętności. Wykonanie masażu zajmuje od 3 do 15 minut w zależności od tego, komu go wykonujemy. Można go wykonywać w domu, szkole, przedszkolu, na ulicy, szpitalu, gabinecie lekarskim, terapeutycznym, w biurze.

Co dzieje się w wyniku trudnego zdarzenia?

W życiu doświadczamy wielu trudnych sytuacji, które nas bezpośrednio dotyczą lub których jesteśmy świadkiem.  Doświadczamy ich w każdym obszarze życia, od momentu poczęcia, po chwilę obecną.

W wyniku choroby, trudnego zdarzenia czy przeżywanego kryzysu energia życiowa, nasze siły witalne płynące w ciele człowieka kurczą się i wycofują do środka. Jest to naturalny stan, który ma wzmacniać proces zdrowienia i ochrony. Problem pojawia się, gdy utkniemy w tym stanie i nie pozwolimy na ponowne poszerzenie przepływu, aby odczuwać radość, przyjemność czy złość.

Skurczenie przejawiać się może: napięciem mięśni, bladością, matową skórą, wyziębieniem ciała, znieruchomieniem całego ciała lub jego poszczególnych części, spłyceniem oddechu, cichym głosem, nieobecnością w spojrzeniu, martwym, zwieszonym wzrokiem.

Masaż Dotyk Motyla pomaga wyjść z tego stanu. Dzięki temu delikatnemu dotykowi i określonej sekwencji rozpuszczane zostają napięcia a przepływ sił życiowych zostaje przywrócony. Może to być odczuwane, jako wrażenie mrowienia, pulsacji, czy ciepłego promieniowania. Często opisywane jest, jako zjawisko fal przyjemności przepływających w górę i w dół ciała. Poszerzanie się przepływu umożliwia odczuwanie radości i przyjemności, możemy wtedy wyrażać swoją miłość do innych.

Ta sytuacja miała miejsce, gdy pomagałam pani, która zasłabła w toalecie – miała objawy skurczenia bioenergetycznego tj. bladość, wyziębienie ciała, które zostało odwrócone w wyniku Masażu Dotyk Motyla – skóra twarzy zaróżowiła się, mięśnie rozluźniły się a oddech pogłębił.

Kojąca obecność i delikatny dotyk

W trudnych dla nas sytuacjach intuicyjnie dotykamy siebie i innych: kiedy nas coś boli, gdy się zranimy lub źle się czujemy to pragniemy obecności drugiej osoby i chcemy, aby ktoś nas przytulił. Jest to zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb – potrzeby miłości i bezpieczeństwa.

Wilhelm Reich, psychoanalityk, naukowiec, bliski współpracownik Zygmunta Freuda, pionier pracy z ciałem i łączenia jej z terapią werbalną, wykazał, że delikatne głaskanie powierzchni skóry skutkuje poszerzeniem pola energetycznego, a używanie siły powoduje kurczenie do wewnątrz.

Delikatny dotyk będący podstawą masażu, wpływa na układ nerwowy i umożliwia przepływ energii oraz emocji ze środka ciała na zewnątrz co reguluje i poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Wykonując ten delikatny masaż przywracamy ciału naturalną pulsację, pomagamy w odczuwaniu przyjemności i radości, wraca poczucie bycia żywym.

Dotyk zapewnia poczucie bezpieczeństwa jednak masaż powinniśmy wykonywać tylko wtedy, gdy osoba wyrazi na to zgodę. Jeżeli osoba nie wyrazi zgody to bądźmy obok niej. Uważna obecność, odpowiednia intonacja i rytm głosu, słowa: wszystko jest w porządku, możesz czuć się tak jak się czujesz, pozwól ciału reagować tak, jak reaguje, to normalne że ciało drży, trzęsie się, bądź sztywnieje  działają uspokajająco.

Masaż łagodzi skutki urazów, upadków, wypadków, procedur medycznych, pomaga w zasypianiu i radzeniu sobie z troskami dnia codziennego,  łagodzi dolegliwości bólowe i obniża poziom napięć psychofizycznych i stresu oraz pomaga przepracować trudne doświadczenia życiowe nawet z najwcześniejszych okresów życia. I to niezależnie od wieku osoby.

Trudne i przytłaczające zdarzenia

Każdy postrzega przeżywane zdarzenia w unikalny sposób, który należy uszanować. Z pozoru mało znaczące wydarzenia mogą mieć w przyszłości poważne skutki. Im wcześniejsze doświadczenie tym większy wpływ mają ma życie osoby.

Należy podkreślić, że dzieci nie mają takiego doświadczenia jak dorośli i trudne zdarzenia będą odbierać zdecydowanie silniej niż osoba dorosła. Często dorośli nie zdają sobie sprawy, że niektóre sytuacje, które spotykają dzieci mogą być dla nich trudne i niekorzystnie wpłynąć na ich uczucia, myśli i zachowania.

Dla dzieci trudne może być rozstanie z rodzicami, pierwsze dni w żłobku, przedszkolu, klasówki i egzaminy – masaż dotyk motyla może im pomoc przejść przez te trudne chwile.

Przykłady zdarzeń, które mogą być odebrane, jako traumatyczne:

 • Wszelkie trudne sytuacje, które zdarzają się w momencie poczęcia, ciąży i porodu np.: nieplanowana i niechciana ciąża, poczęcie pod wpływem alkoholu lub w wyniku gwałtu, zagrożenie aborcją, stan emocjonalny mamy oraz przebyte choroby w trakcie ciąży; poród przedwczesny, opóźniony, wywoływany, w wyniku cesarskiego cięcia, kleszczowy; pobyt w inkubatorze, oddzielenie od mamy zaraz po narodzinach.
 • Wszelkie operacje, znieczulenia, wypadki, upadki, zranienia, złamania, choroby.
 • Procedury medyczne i dentystyczne.
 • Śmierć; utrata rodzica, dziecka, bliskiej osoby; rozstania, rozwody i przeprowadzki.
 • Bycie świadkiem trudnego zdarzenia.
 • Przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna.
 • Katastrofy naturalne: pożary, powodzie, tornada i trąby powietrzne.
 • Jakiekolwiek zdarzenie, które osoba odbierze, za trudne.

Czasami wydaje się, że osoba „normalnie” przeżyła trudne wydarzenie, otrząsnęła się z niego.  Jednak po jakimś czasie może pojawić się odroczona reakcja traumatyczna.  Wykonanie Masaż Dotyk Motyla zaraz po wystąpieniu traumy może zapobiec tym reakcjom w przyszłości.

Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich, prosty i krótki, może być wykonywany wszędzie. Dzięki niemu będziecie mogli pomóc sobie, swoim bliskim i klientom.

Masażu można nauczyć się w trakcie indywidualnego spotkania, biorąc udział w kursie lub z książki, do której dołączona jest płyta DVD.

* Masaż Dotyk Motyla nie zastępuje właściwej pomocy medycznej.