Jak bardzo przywiązany jesteś do Swoich chorób i dolegliwości?

Jak bardzo przywiązany jesteś do Swoich chorób i dolegliwości?

Chorujemy przeważnie w wyniku stłumionych i wypartych emocji a to powoduje wystąpienie choroby w konkretnej formie.  Dzięki chorobie czy złemu samopoczuciu otrzymujemy od innych opiekę, troskę, współczucie i zainteresowanie.

Choroba czy różne inne dolegliwości niosą ze sobą informacje, które każą nam się zatrzymać, przyjrzeć się życiu, poszukać przyczyny tego stanu a następnie wprowadzić zmiany.  Choroba to proces przystosowania się narządów do problemów, których nie rozwiązał. Mogą to być problemy prawdziwe, wymyślone bądź symboliczne. Mogą to być nasze problemy a mogą to być problemy odziedziczone po przodkach.

Gdy rodzice nie poświęcają dziecku wystarczająco dużo czasu, aby zdobyć ich uwagę zaczyna chorować. Co się wtedy dzieje? Mama bierze zwolnienie, aby się nim opiekować. Tata robi coś, co wcześniej rzadko robił np.: czyta bajki przed zaśnięciem. Dziecko dostaje wtedy uwagę i troskę, której potrzebuje. Podejmuje decyzję: aby się mną zajmowali muszę chorować. Otrzymuje zakaz od rodziców „nie bądź zdrowy”, który będzie mu potem towarzyszył przez całe życie. W momencie pojawienia się trudności w pracy czy w związku, zamiast stawać czoło problemowi i go rozwiązać, będzie chorować. Im wcześniej zakaz został dany tym silniejsze jest jego działanie.

Mama może mieć również korzyści z choroby dziecka myśląc: jak długo będę się zajmować nim (jak długo będziesz chory)  tak długo będę się czuła potrzebna i kochana.

Choroba dziecka odwraca uwagę rodziców. Gdy dziecko choruje nie muszą już się zajmować własnymi problemami lub problemami małżeńskimi.

Zakaz ten może też być przekazywany dziecku wtedy, gdy rodzice mówią do sąsiadów czy innych członków w rodzinie ono jest takie chorowite lub wtedy, gdy mama zbyt mocno martwi się o zdrowie dziecka.

Zakaz „nie bądź zdrowy” również dotyczy zdrowia psychicznego i może być modelowany przez psychotyczne zachowania rodzica lub krewnego. Przejawiać się to może ”szalonymi” zachowaniami dziecka, które właśnie za nie otrzymuje uwagę. Przekazywany też jest z pokolenia na pokolenia, gdy w rodzinie występuje choroba psychiczna.

Choroba to też sposób na „odpoczynek”. Gdy zbyt dużo pracujemy i nie poświęcamy wystarczająco czasu na odpoczynek nasz organizm sam się o niego upomni poprzez chorobę – wtedy kładziemy się do łóżka z gorączką i bólem głowy lub innymi dolegliwościami.

Każdy ma jakieś wewnętrzne usprawiedliwienie dla Swoich dolegliwości i czerpie z nich korzyści.

Łatwiej i bezpieczniej jest chorować niż wziąć odpowiedzialność w Swoje ręce i coś z nią zrobić. Są osoby, które nie znają życia bez choroby i dolegliwości bólowych.

Choroba daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia przetrwanie. Każda zmiana związana jest z niepokojem a niedokonanie jej z rozczarowaniem.  Wybierając zdrowie zaczynasz podążać nową nieznaną drogą, co może wywoływać lęk.

Jakie korzyści czerpiesz ze swoich dolegliwości? Co chcesz osiągnąć dzięki tej chorobie? Przed czym Cię powstrzymuje? Czyje zachowanie i nastawienie wobec siebie chcesz zmienić?

Czy jesteś na tyle ODWAŻNA/Y, aby przyjrzeć się Swoim dolegliwościom nie tylko na poziomie fizycznym, ale też emocjonalnym i dokonać zmiany?

Wierzę, że masz w Sobie wystarczająco siły i mocy, aby to zrobić!!!

Już samouświadomienie sobie tego, co wyparte, ukryte i tkwiące w nieświadomości powoduje wyzdrowienie.

Zawsze możesz podjąć decyzję  o zmianie i wdrożyć ją w życie np.:

  • W moim życiu jest czas, aby zadbać o siebie.
  • Mogę być zdrowy na ciele i umyśle, jestem zdrowy.
  • Mogę i będę więcej odpoczywać.
  • W moim życiu jest czas na to, aby się zdrowo odżywiać itp.
  • Kocham siebie.
  • Moje życie jest łatwe i przyjemne.

Kluczowe jest poddanie i odpuszczenie oporu przed byciem zdrowym oraz uwolnienie i odpuszczenie emocji, które leżą u podstaw choroby.

Możesz sam to zrobić lub możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Wybierając specjalistę wybierz takiego, który łączy elementy pracy werbalnej z pracą z ciałem. Świadoma praca z ciałem to różnego rodzaju praktyka świadomie angażująca ciało w procesie rozwoju i zdrowienia. Droga do zdrowia prowadzi przez ciało.

Pamiętaj też o przyjemności i zabawie – uwalnianie emocji może być łatwe, proste, krótkie i wykonywane z przyjemnością.  

Polecam Emocjonalne Przyczyny Chorób lub Psychobiologię, Masaż Dotyk Motyla, Łagodną Bio-Energetykę, Somatic Experiencing®, Polarity, Refleksologię.

Jak samemu uwolnić emocje:

  • Uświadom sobie uczucie, zostań z nim w kontakcie. Zwróć uwagę na to co dzieje się w ciele.
  • Pozwól, aby uczucie płynęło – nic nie zmieniaj, nic z nim nie rób. Daj mu zgodę na to, aby było takie jakie jest. Porzuć ocenę i osąd. Skup się na uwolnieniu ukrytej energii i napięcia jaka za nim stoi.
  • Zostań z tym uczuciem – nie staraj się go zmieniać ani nie stawiaj mu oporu. Opór powoduje, że uczucie trwa.
  • Koncentruj się na odczuwaniu emocji, nie na myśleniu. Niech myśli swobodnie płyną. Myśli są wytworem umysłu, które nazywają uczucia i odciągają nas od odczuwania.

Polecam lekturę książek:
Hawkins, David R., „Technika Uwalniania”, Wyd. Virgo, 2013
Levine, Peter A., Phillips Maggie, „Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała + CD, Wyd. Czarna Owca, 2016
Obissier, Patrick, „Zrozum Swoje Choroby . Dekodowanie Biologiczne”, Wyd. Virgo, 2015
Overly, Richard C., „Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich+ instrukcja na DVD”, Wyd.Virgo, 2014
Stewart, I., Joines, V. „Analiza transakcyjna dzisiaj”, Wyd. Rebis, 2016