Psychosomatyka i emocje

Serdecznie zapraszamy na kurs:

Psychosomatyka i emocje w pracy fizjoterapeuty, masażysty i terapeuty manualnego

listopad/grudzień

prowadzi: Marta Targońska

Dlaczego nasi klienci ciągle wracają z tym samymi objawami i problemami? Czemu nasza praca nie przynosi oczekiwanych efektów?  Dlaczego rezultaty naszej pracy nie utrzymują się tyle ile byśmy chcieli? Jak lepiej i skuteczniej pomagać naszym klientom? 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ często nie bierzemy pod uwagę naszych wcześniejszych doświadczeń i emocji oraz zapominamy, że u podłoża każdej choroby leży reakcja stresowa organizmu.

Ludzie często patrzą na różne dolegliwości, choroby i ich objawy, jako na samodzielne zjawiska, których przyczyną są wrodzona bądź nabyta słabość organizmu, która pojawia się bez przyczyny.  Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona.

Liczne zdarzenia w naszym życiu mogą powodować blokady, które ujawniają się w naszym ciele na wielu poziomach i przyczyniają się do wytworzenie mechanizmów obronnych w celu przetrwania. Tworzone przez nas wzorce ochronne ustanawiane mogą być na poziomie psychicznym (psyche) fizycznym (soma), emocjonalnym, czy energetycznym.

Coraz więcej badań potwierdza, że u źródeł różnego rodzaju dolegliwości i chorób leżą nieuświadomione, stłumione emocje a sama choroba jest procesem przystosowania się naszego ciała do nierozwiązanych problemów: prawdziwych, wymyślonych, symbolicznych, obecnych i przeszłych zarówno naszych jak i naszych przodków.  Niespokojny umysł, rozedrgane emocje wpływają na ciało człowieka będąc przyczyną np.: wysokiego ciśnienia, chronicznych dolegliwości bólowych (stawów, kręgosłupa), problemów trawiennych (nudności, zaparcia, biegunki, syndrom jelita drażliwego), fibromialgii czy migren. Działa to również w drugą stronę – różne odczucia w ciele i nasze instynktowne reakcje mogą być przyczyną niepokoju, frustracji, lęku, paniki czy smutku.

Często nie łączymy pewnych dolegliwości i tego jak się czujemy z tym, czego doświadczyliśmy w bliższej lub dalszej przeszłości.  

Ważnym elementem w tym wszystkim jest stres. Jeżeli przyjmiemy, że stres to każdy wpływ, który zaburza naturalną równowagę ciała to będziemy znajdować się w stresie, jeśli nasza fizjologia będzie reagować i przystosowywać się do stawianych nam nowych wymagań. Silny i długotrwały stres, trudne doświadczenia życiowe powodują różnego rodzaju fiksacje, napięcia ciele, umyśle i mózgu.

W trakcie szkolenia dowiemy się jak lepiej towarzyszyć klientowi w jego drodze do zdrowia i lepszego samopoczucia, jak go lepiej rozumieć i jak mu lepiej pomóc w przezwyciężeniu blokad w ciele i umyśle. Będziemy uczyć się jak pomóc klientowi odzyskać fizyczną stabilność i poczucie bezpieczeństwa, które są niezbędne, aby nasz praca przynosiła trwałe efekty. Poznasz techniki, które pomogą Ci lepiej dostroić się do klienta.

Program

Poruszane zagadnienia

 • Psychosomatyka jako mechanizmy obronne.
 • Źródła dolegliwości psychosomatycznych.
 • Emocjonalne przyczyny chorób.
 • Neurofizjologia stresu i traumy.
 • System zaangażowania społecznego – teoria poliwagalna Stevena Porgesa.
 • Inteligencja ciała – pamięć komórkowa.
 • Rozwijanie samoregulacji u siebie i klienta.
 • Rola terapeuty: jak lepiej pomagać klientom.
 • Jak zaangażować klienta w jego własny proces zdrowienia.
 • Praca z układem haptycznym i trójwymiarowym systemem orientacji ciała.
 • Ucieleśnienie – powrót do ciała.
 • Powrót do zmysłów: przywracanie wielozmysłowego postrzegania.
 • Odzyskiwanie fizycznej stabilność i poczucia bezpieczeństwa i budowanie zaufania.
 • Doskonalenie warsztatu dotyku terapeutycznego: różne rodzaje i poziomy dotyku.
 • Różne techniki budowania świadomości ciała i emocji oraz praca z nimi.

Informacje dodatkowe

W trakcie szkolenia skupimy się na praktycznych technikach pracy z emocjami i objawami psychosomatycznymi oraz będziemy doskonalić swoje umiejętności terapeutyczne poprzez praktykę świadomej obecności, samoregulacji i dotyku. 

Dlaczego warto?

Instruktorka wyznaje zasadę „nauka przez doświadczanie”, dlatego największy nacisk w procesie przekazywania wiedzy kładzie na zajęcia praktyczne i doświadczanie.

Prowadząca: Marta Targońska – Jej misją jest inspirowanie ludzi do zmian i wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie i szczęście oraz propagowanie delikatnego podejścia do siebie, innych i świata. Pracuje ze stresem, emocjami i traumą poprzez ciało, dotyk i ruch. Certyfikowany Nauczyciel Masażu Dotyk Motyla oraz Certyfikowany Praktyk metody dr Evy Reich, SOMA Embodiment dr Soni Gomez i Analizy Transakcyjnej.

Termin: listopad/grudzień

Miejsce: Warszawa