PIERWSZA POMOC

Serdecznie zapraszam na szkolenie PIERWSZA POMOC W TRUDNYCH SYTUACJACH

prowadzi: Marta Targońska

Warszawa

W życiu doświadczamy wielu trudnych sytuacji, które nas bezpośrednio dotyczą lub których jesteśmy świadkiem.  Doświadczamy ich w każdym obszarze życia, od momentu poczęcia, po chwilę obecną. Przyczyny traumy mogą być oczywiste, ale też mogą to być z pozoru mało znaczące zdarzenia.  Zdarza się, że nie identyfikujemy pewnych zdarzeń, jako trudne np.: nieplanowana ciąża, zagrożenie aborcją, oddzielenie od mamy po porodzie; operacje, narkoza, znieczulenia, zabiegi chirurgiczne i dentystyczne, wypadki i upadki np. z roweru, unieruchomienie np.: nogi w gipsie, rozstanie, przeprowadzki, bycie pozostawienie samemu.  Możemy nawet nie pamiętać danego zdarzenia jednak nasze ciało pamięta, co wpływa na nasze, myśli, emocje, zachowania i wzorce postępowanie. Im wcześniejsze dane zdarzenie tym silniejszy ma na nas wpływ.

Każda osoba doświadcza traumy i jej skutków na swój własny sposób, który należy uszanować.  Zależy to od wieku osoby, wcześniejszych doświadczenia i temperamentu.

Czy wiem jak pomóc osobie, która doświadcza silnych emocji, jest w szoku? Czy wiem jak mogę pomóc sobie oraz bliskim i klientom radzić z przytłaczającymi doświadczeniami?

Możemy to zrobić zwracając się do ciała, uwalniając napięcia i stres, identyfikując i uzdrawiając stare urazy i zranienia oraz poprzez dbanie o własną samoregulację i zwiększanie odporności (resyliencji) na kolejne trudne sytuacje.

„Osoby, z którymi pracuję bardzo często odczuwają ulgę, gdy mówię im, że ich reakcje są jak najbardziej w porządku, że mogą się tak czuć – mogą odczuwać przyjemność, trząść się, płakać, złościć, odczuwać zmrożenie i sztywność. Nie mówię im, że mają się wziąć w garść i iść do przodu – wystarczająco często słyszą te słowa od bliskich i potem samemu je sobie powtarzają.  Mówię im przywitaj to, co się pojawia, zaakceptuj, poczuj i uwolnij – proste! I tym chciałabym się z wami podzielić. Sonia Gomez powiedziała, że za każdym razem, gdy akceptujemy nasze poczucie bezbronności i kruchości stajemy się silniejsi.  Trauma to nie wyrok a Tym masz w sobie siłę i moc, aby z niej wyjść. Czasami udaje się to zrobić samemu a czasami potrzebujemy uważnej kojącej obecności drugiej osoby. ” Marta Targońska

Na trudne sytuacje możemy spojrzeć jak na zdarzenia, które niszczą nam życie lub też jak na transformujące doświadczenia, które umożliwiają dalszy rozwój. Każdy może zmobilizować w sobie siły nie tylko do przetrwania, ale także do uleczenia ze skutków przytłaczających doświadczeń.

Przykre wydarzenia zdarzają się i będą się zdarzały, a Ty możesz przygotować siebie tak, aby jak najlepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Gdy zrozumiesz, jakie procesy zachodzą w ciele w momencie doświadczania traumy będziesz wiedział jak towarzyszyć osobie i co robić w trudnych sytuacjach – pomożesz jej i sobie z nich wyjść i uniknąć terapii wiele lat później.

Serdecznie zapraszam na szkolenie w trakcie, którego dowiesz się jak twoje ciało i układ nerwowy reagują na przytłaczające doświadczenia, jak zapobiegać powstawaniu traumy i co możesz zrobić w momencie trudnego doświadczenia, aby przywrócić prawidłowe działanie układu nerwowego i uwolnić energię. Poznasz też techniki, które pomogą Ci uzdrowić doświadczenia nawet z najwcześniejszych okresów życia i odnaleźć drogę do życia w szczęściu, miłości i obfitości.

Program szkolenia:

 • Definicja traumy i przyczyny jej powstawania.
 • Sposoby reagowania w momencie przytłaczającego zdarzenia – praca układu nerwowego i systemu energetycznego.
 • System zaangażowania społecznego – teoria poliwagalna Stevena Porgesa.
 • Jak zapobiegać powstawaniu traumy.
 • Objawy traumy i kluczowe mechanizmy obronne wg Evy Reich.
 • Sposoby radzenia sobie w momencie trudnego doświadczenia.
 • Rozwijanie samoregulacji tj. umiejętności rozpoznania, w jakim stanie pobudzenia jestem oraz zmniejszania go i rozładowywania.
 • Inteligencja ciała.
 • Budowanie świadomości ciała i emocji. Słuchanie, rozpoznawanie, doświadczanie, akceptowanie emocji i odczuć w ciele.
 • Identyfikacja własnych traum i ich wpływu na życie.
 • Jak mogę pomóc innym? (Pomagając sobie!)
 • Jak towarzyszyć osobie po traumie i jak pomóc z niej wyjść?
 • Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich, Brazylijska Technika Palców i inne delikatne techniki.
 • Technika uwalniania.

 Zapraszam: psychologów, psychiatrów, osoby duchowne, pielęgniarki, położne, doule, lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów, masażystów, terapeutów, którzy chcą poszerzyć swój warsztat; rodziców i opiekunów, pedagogów, nauczycieli i wychowawców pragnących, na co dzień pomagać swoim podopiecznym oraz wszystkich zainteresowanych poprawieniem, jakości życia swojego i sowich bliskich.

Wyznaję zasadę „LEARN BY DOING”, dlatego największy nacisk w procesie przekazywania wiedzy kładę na zajęcia praktyczne i doświadczanie. Będziemy pracować na własnych doświadczeniach.  Każdy bierze odpowiedzialność za siebie i w każdej chwili może przerwać pracę.

Prowadzi: mgr Marta Targońska

Jej misją jest inspirowanie ludzi do zmian i wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie i szczęście oraz  propagowanie delikatnego podejścia do siebie, innych i świata. Uważa, że droga do zdrowia emocjonalnego i fizycznego prowadzi przez ciało. Pracuje z traumą poprzez ciało metodą dr Evy Reich. Jest jedynym w Polsce Certyfikowanym Praktykiem metody dr Evy Reich oraz pierwszym Certyfikowanym Nauczycielem Masażu Dotyk Motyla.  Prowadzi szkolenia, warsztaty, spotkania tematyczne wspierające zdrowie i rozwój oraz budzące świadomość. Pracuje z kobietami w ciąży, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. www.MartaTargonska.pl

Szkolenie odbędzie się po zebraniu 6 uczestników.

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie udziału w szkoleniu.

Inwestycja:

Termin:

Miejsce:

Proszę o wypełnienie formularza zgłoszenia TUTAJ

Zapisy i informacje: Marta Targońska, 606 212 200, mtargonska@gmail.com