Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich

Zapraszam do przeczytania artykuły który napisałam dla czasopisma Natura&Zdrowie.

Masaż dr Evy Reich to łatwa i prosta technika opracowana pierwotnie, aby wspierać budowanie więzi między rodzicami i dziećmi. Z czasem przekształciła się ona w skuteczne i wszechstronne narzędzie, wspomagające zdrowie i rozwój od poczęcia aż do śmierci.

Masażu może nauczyć się każdy, niezależnie od posiadanego wykształcenia i umiejętności. Można go stosować w gabinetach lekarskich i terapeutycznych, szpitalach, szkołach, biurze, w domach oraz we wszystkich innych okolicznościach, kiedy trzeba szybko i skutecznie udzielić wsparcia.

Masaż obniża poziom napięć psychofizycznych i stresu, przywraca przepływ sił witalnych, pomaga w radzeniu sobie z troskami dnia codziennego, łagodzi dolegliwości bólowe.  Jest to bezpieczna technika pomagająca przepracować trudne doświadczenia życiowe nawet z najwcześniejszych okresów życia.

Zobacz również artykuł Masaż Dotyk Motyla jako pierwsza pomoc w trudnych sytuacjach.

Twórczynią masażu jest lekarka Eva Reich, której celem było wprowadzenie zmian do praktyki rodzenia i podejścia do dzieci a także pomaganie dorosłym w uzdrawianiu wspomnień traumy pierwotnej tj. powstałej w okresie do 2 r.ż. Pierwsze lata życia stanowiły dla Evy Reich bardzo ważny obszar badań. Uważała, że im wcześniejsze doświadczenia życiowe tym silniejszy wpływ mają one na późniejsze życie. Doświadczenia pochodzące z okres prewerbalnego (pierwsze dwa lata) związane są z odczuciami i ruchem nie mają pamięci jawnej i zapisywane są w pamięci naszego ciała. Dostęp do nich możemy mieć poprzez delikatny dotyk – im subtelniejszy, tym ma silniejsze działanie.

Eva Reich zastosowała delikatny Dotyk Motyla w szpitalu w Nowym Yorku na początku lat 50. XX w., pracując z dziećmi, również przedwcześnie urodzonymi, których życie było zagrożone.  Dalej rozwijała sekwencję masażu w trakcie praktyki lekarskiej na terenach wiejskich oraz prowadzonych na całym świecie szkoleń i warsztatów odkrywając, że masaż ten działa uzdrawiająco zarówno na dzieci jak i dorosłych.

Zobacz jak możesz się nauczyć tej łatwej i delikatnej techniki  ==> TUTAJ

W swojej pracy Eva koncentrowała się nie tylko na zdrowiu fizycznym czy emocjonalnym, ale brała również pod uwagę aspekt bioenergetyczny.  Na całym świecie obserwowała dzieci i dorosłych będących w stanie skurczenia bioenergetycznego przejawiającego się bladością, wyziębieniem ciała, wycofaniem, nieobecnością w spojrzeniu, napięciem mięśniowym, sztywnością ciała, cichym głosem, znieruchomieniem. Odkryła, że po zastosowaniu tego delikatnego masażu skóra zaróżawia się, robi się ciepła, napięcie rozpuszcza się i następuję odprężenie, osoby zaczynają się więcej ruszać, są obecne w spojrzeniu – przywrócony zostaje przepływ energii witalnej.

Skurczenie bioenergetyczne może być wynikiem doświadczenia różnych trudnych sytuacji w momencie poczęcia, ciąży, porodu, niemowlęctwa, dzieciństwa i dorosłości. Przykładem takich zdarzeń mogą być np.: nieplanowana ciąża, zagrożenie aborcją; lęk, depresja, stres mamy w ciąży; poród: przedwczesny, opóźniony, wywoływany, ze znieczuleniem, przez cesarskie cięcie, pośladkowy, kleszczowy, zagrożenie życia mamy i/lub dziecka; oddzielenie od mamy po porodzie; procedury medyczne i stomatologiczne, operacje, znieczulenia; złamania, urazy, wypadki, przemoc fizyczna i seksualna; nadużywanie alkoholu, narkotyków; przeprowadzki, rozstania; śmierć bliskiej osoby.

Warto pamiętać, że każdy postrzega przeżywane zdarzenie w unikalny sposób, który należy uszanować i podkreślić, że dzieci będą zdecydowanie inaczej reagować niż osoby dorosłe na to samo zdarzenie.

Przeczytaj OPINIE

Delikatny dotyk będący podstawą masażu, wpływa na  układ nerwowy i umożliwia przepływ energii oraz emocji ze środka ciała na, zewnątrz co reguluje i poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Wykonując ten delikatny masaż przywracamy ciału naturalną pulsację, pomagamy w odczuwaniu przyjemności i radości, wraca poczucie bycia żywym.  Poziom dotyku jest tak delikatny jakbyśmy chcieli uchwycić motyla w taki sposób, aby pyłek z jego skrzydeł nie pozostał nam na dłoni.

Masaż jest krótki – wykonanie go zajmuje od 3 do 15 minut w zależności od wielkości ciała osoby otrzymującej masaż. Dr Eva Reich uważała, że minimum stymulacji daje maksymalną reakcję. Może być wykonywany raz dziennie lub raz w tygodniu, poprzez ubranie lub bezpośrednio na skórze.

Pielęgniarka, która używa tego masażu w swojej pracy uważa, że to właśnie jego prostota jest tym, co daje tak duże efekty.

Ze względu na delikatny, nieinwazyjny charakter dotyku, technika nie będzie aktywowała historii przemocy i może wspomóc uzdrowienie zarówno fizycznych jak i emocjonalnych traum. Pomaga osobom, które doświadczyły przemocy poczuć się bezpiecznie, gdy są dotykane.

Może być skutecznym wsparciem zarówno dla kobiet w ciąży, noworodków, dzieci, dorosłych, osób zdrowych lub cierpiących na różne dolegliwości. Jest bezpieczny w chorobie nowotworowej. Pomaga również osobom umierającym.

Masaż Dotyk Motyla działa rozluźniająco przy kolkach niemowlęcych, ząbkowaniu i innych dolegliwościach zdrowotnych wieku dziecięcego. Ułatwia zasypianie i pomaga dzieciom z nadaktywnością (ADHD, ADD), z nadmiernym lub obniżonym napięciem mięśniowym,   nadwrażliwością dotykową. Wspiera przystosowanie się do pierwszych dni w żłobku, przedszkolu i szkole.

Kobietom w ciąży ułatwia przejść przez ciążę, pozwala przygotować się do porodu, łagodzi dolegliwości bólowe w trakcie porodu, pozwala zregenerować siły po porodzie i w połogu oraz pomaga w budowaniu bezpiecznej więzi z dzieckiem, zarówno mamie jak i tacie.

U dorosłych stosowany jest m.in. w przypadkach: obniżonego poziomu energii, zmęczenia, napięć, nerwic, depresji, dolegliwościach bólowych, przewlekłych chorób, choroby nowotworowej i w okresie rekonwalescencji.

Z powodzeniem stosować mogą go osoby zdrowe, chcące utrzymywać dobry stan fizyczny i psychiczny swojego organizmu.

Jeżeli masz ochotę doświadczyć masażu – umów się ze mną na krótkie spotaknie w Warszawie lub znajdź praktyka w swojej okolicy!