DYI: Chwyt czołowo-potyliczny

Stosujemy, gdy boli nas głowa bądź w stresujących sytuacjach np.: trudna rozmowa, egzamin, spotkanie, gdy odczuwamy tremę.

Pomaga przy pracy wymagającej wysiłku umysłowego oraz zawsze wtedy, gdy towarzyszy nam napięcie nerwowe. Przynosi uspokojenie, wyciszenie, rozluźnienie co pozwoli nam spojrzeć na dany problem czy sytuację  z innej spokojniejszej perspektywy.

Jak wykonać?

  • Jedną dłoń kładziemy na potylicy a drugą na czole.
  • Dłonie na głowie trzymamy do momentu, aż się uspokoimy. Pamiętajmy o swobodnym wdechu i wydechu.
  • Możemy w trakcie trzymania wyobrażać sobie, że wraz z wydechem nasze ciało i umysł opuszcza całe napięcie, ból, lęk oraz wszystko to co już nam nie służy.

Takie ułożenie dłoni pozwala na lepsze dokrwienie mózgu oraz umożliwia integrację przedniej i tylniej części mózgu.  W tym ułożeniu dłoni dotykamy również punktów neuronaczyniowych w wyniku czego usuwane są blokady i  pobudzany przepływ energii w danych narządach i ciele.  Uruchamiamy wrodzone zdolności organizmu do samoregulacji i samo leczenia.

Punkty neuronaczyniowe zostały odkryte przez chiropraktyka Dra Terenca Bennetta  w latach 30. XX w.  Zaobserwował on, że momencie stymulacji danego punktu następował wzorst przepływu krwi w organie, któremu dany punkt odpowiadał.   Wiązało się z to z większą dostawą składników odżywcyzch i tlenu do danego organu co wpływało na poprawę jego funkcjonowania. Punkty neuronaczyniowe zlokalizowane są głównie na głowie i twarzy